menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Which is the best prove why.5 gallon bucket of paint for $97.45 of a 1 gallon bucket of paint for 21.95.?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Which is the best prove why.5 gallon bucket of paint for $97.45 of a 1 gallon bucket of paint for 21.95.?
asked
Feb 17, 2018
45.1k
views
5
votes
Which is the best prove why.5 gallon bucket of paint for $97.45 of a 1 gallon bucket of paint for 21.95.?
Mathematics
high-school
Hightech
asked
by
Hightech
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
Amrita Stha
answered
Feb 21, 2018
by
Amrita Stha
9.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 3, 2024
137k
views
A 5-gallon bucket of paint costs $97.45, and a 1-gallon bucket of paint costs $21.95. What is the unit rate, and which is the better buy? a) Unit rate: $15.00; 5-gallon bucket is a better buy. b) Unit
Alex Erygin
asked
Mar 3, 2024
by
Alex Erygin
8.9k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
137k
views
asked
Mar 10, 2019
42.6k
views
5 gallons buckets of paint for $97.45 of a 1 gallon bucket of pain for $21.95.
Mardoxx
asked
Mar 10, 2019
by
Mardoxx
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
42.6k
views
asked
Aug 11, 2019
104k
views
A 5 gallon bucket of paint costs $97.45. What is the price per gallon?
Hasanaydogar
asked
Aug 11, 2019
by
Hasanaydogar
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
104k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org