45.1k views
5 votes
Which is the best prove why.5 gallon bucket of paint for $97.45 of a 1 gallon bucket of paint for 21.95.?

User Hightech
by
7.7k points

1 Answer

5 votes
97.45 / 5 = 19.49 per gallon

and then there is 21.95 per gallon

the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
User Amrita Stha
by
9.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.