45.1k views
5 votes
Which is the best prove why.5 gallon bucket of paint for $97.45 of a 1 gallon bucket of paint for 21.95.?

User Hightech
by
5.6k points

1 Answer

5 votes
97.45 / 5 = 19.49 per gallon

and then there is 21.95 per gallon

the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
User Amrita Stha
by
7.1k points