73.0k views
4 votes
Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $18.96. What is the unit cost per tube of lip gloss?

User Gill Bates
by
5.7k points

2 Answers

6 votes
give me a second I believe it would be 24 divided by 18.96 which = $1.26 each

User Brandon F
by
6.2k points
2 votes
Divide the total # of lip gloss Ayesha bought by the total cost.

24/$18.96
=$1.26582278 If the unit cost is rounded to the hundreths, it'll be $1.27.
User David Ruhmann
by
6.2k points