menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $18.96. What is the unit cost per tube of lip gloss?
asked
Feb 2, 2018
73.0k
views
4
votes
Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $18.96. What is the unit cost per tube of lip gloss?
Mathematics
middle-school
Gill Bates
asked
by
Gill Bates
5.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
give me a second I believe it would be 24 divided by 18.96 which = $1.26 each
Brandon F
answered
Feb 5, 2018
by
Brandon F
6.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Divide the total # of lip gloss Ayesha bought by the total cost.
24/$18.96
=$1.26582278 If the unit cost is rounded to the hundreths, it'll be $1.27.
David Ruhmann
answered
Feb 8, 2018
by
David Ruhmann
6.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.4m
questions
8.4m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org