Answer:
C.) Kathryn had $76 and spent $14 each day
Explanation:
Kathryn had $76 at the starting.
At the end of the second day, Kathryn had 48
He spent 76-48=28 in two days
Each day he spent = 28/2 = $14
Therefore, answer is C) Kathryn had $76 and spent $14 each day
Hope this will helpful.
Thank you.