Answer: $3.52 or 352 cents.
Explanation:
Given: The total number of units = 19,200
The total cost of 19,200 units = $67,585.06
To find the cost of each unit , we need to divide the total cost by the total number of units , we get
The cost of each unit =

⇒The cost of each unit =

In cents

Hence, the cost per unit is $3.52 or 352 cents.