172k views
0 votes
A firm produces 19,200 units at a total cost of $67,585.06. Find the cost per unit to the nearest cent.

2 Answers

4 votes
67,585.06 / 19,200
=3.52

Therefore each unit costs $3.50.
User Jack Mills
by
5.3k points
7 votes

Answer: $3.52 or 352 cents.

Explanation:

Given: The total number of units = 19,200

The total cost of 19,200 units = $67,585.06

To find the cost of each unit , we need to divide the total cost by the total number of units , we get

The cost of each unit =
\frac{\text{67,585.06}}{\tex{19,200}}

⇒The cost of each unit =
\$\ 3.52

In cents
\$\ 3.52*100=352\text{ cents}

Hence, the cost per unit is $3.52 or 352 cents.

User Shizoman
by
6.0k points