75.9k views
0 votes
How many molecules of hydrogen gas are produced when 32.4 g of potassium are added to water?

2K + 2HOH -> 2KOH + H2

User FellowMD
by
6.6k points

1 Answer

1 vote
Moles of K = 32.4/39 = 0.83 mole. According to stoichiometry, 2 moles of K produces 1mole of H2. Therefore, 0.83 mole of K produces = 0.83/2 = 0.415 moles of H2. Therefore number molecules of H2 = moles of H2 x 6.02 x 10^23 = 2.4983 x 10^23 molecules. Hope this helps!
User Mkrus
by
7.3k points