185k views
1 vote
At the electronics store you have a coupon for 20% off of up to 2 CDs. You buy 4 CDs with an original cost of $10.99/each. The sales tax is 5%. What is the total cost of your purchase?

User Yotommy
by
7.9k points

2 Answers

4 votes
10.99x4=43.96 x .05 for sales tax = 45.94 20/100= x/45.94= 100x 918.8/100 = 9.188 45.94- 9.188 =$36.752
User Ishara
by
7.9k points
3 votes

Answer:

The total cost of the purchase = $41.54

Explanation:

Let's find the price of 2 CDs because which has 20% discount coupon.

Cost of 2 CDs = $10.99 × 2 = $21.98

Which has 20% of discount.

Discount = 20% × $21.98 = 0.2 * $21.98 = $4.396 = $4.40 [Rounded off to nearest hundredths place]

Cost of 2 CDs with discount = $21.98 - $4.40 = $17.58

Other 2 CDs with price of $10.99 each.

So, the total price before tax = 2 discounted CDs + 2 without discount price CDs

= $17.58 + $2*10.99

= $17.58 +$21.98

= $39.56

Now let's find sales tax, which is 5%

Sales tax = 5% × $39.56 = 0.05*$39.56 = $1.978 = $1.98 {rounded off to nearest hundredths place]

So, the total cost of the purchase = $39.56 + 1.98 = $41.54

User Caryn
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories