37.6k views
2 votes
A telescope is regularly priced at $180, but is on sale for 25% off. What is the price after the discount and 5% sales tax??????

User Popstr
by
7.3k points

1 Answer

4 votes
100-25=75
100+5=105

180*0.75*1.05=141.75

final price is $141.75
User Bharath K
by
6.9k points