207k views
0 votes
Half a pound of Swiss cheese cost eight dollars what is the unit rate

User Savas Adar
by
5.8k points

2 Answers

6 votes
The unit rate would be $1 because half a pound equals 8ou. and 8/8=1.
User Ojitha
by
5.8k points
2 votes
If a half pound costs $8, a full pound costs $16. So the unit rate (unit means 1) is 16 dollars per pound.
User Sergiu
by
6.1k points