menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Half a pound of Swiss cheese cost eight dollars what is the unit rate
asked
Nov 10, 2018
207k
views
0
votes
Half a pound of Swiss cheese cost eight dollars what is the unit rate
Mathematics
middle-school
Savas Adar
asked
by
Savas Adar
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
The unit rate would be $1 because half a pound equals 8ou. and 8/8=1.
Ojitha
answered
Nov 12, 2018
by
Ojitha
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
If a half pound costs $8, a full pound costs $16. So the unit rate (unit means 1) is 16 dollars per pound.
Sergiu
answered
Nov 14, 2018
by
Sergiu
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org