50.8k views
0 votes
Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60. If each person paid an equal amount, how much did each person pay?

2 Answers

6 votes
Every person paid $1.20
User Rachie
by
5.5k points
0 votes
You divide 3.60 by 3 and you get your answer that would be 1.30. Hope that helped!!!!   :)
User Hdorgeval
by
5.5k points