menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60. If each person paid an equal amount, how much did each person pay?
asked
Apr 11, 2018
50.8k
views
0
votes
Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60. If each person paid an equal amount, how much did each person pay?
Mathematics
middle-school
Yoichi Nakayama
asked
by
Yoichi Nakayama
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
Every person paid $1.20
Rachie
answered
Apr 14, 2018
by
Rachie
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
You divide 3.60 by 3 and you get your answer that would be 1.30. Hope that helped!!!! :)
Hdorgeval
answered
Apr 17, 2018
by
Hdorgeval
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 17, 2018
68.6k
views
Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60.If each person paid an equal amount , how much did each person pay?Draw models to help you divide.
MikeRand
asked
Oct 17, 2018
by
MikeRand
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
68.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org