219k views
3 votes
Find unit cost if a store sells a dozen eggs for $1.99

User IamGrooot
by
8.7k points

2 Answers

4 votes
This question asks for what one egg costs. We need to know that there are 12 eggs in a dozen. We can find our unit cost buy doing

(1.99)/(12). This equals to
.16583333... We could round this too the nearest hundredth to get our answer. This will be
.17

User Pieter
by
8.6k points
5 votes

Answer:

The unit cost is $ 0.1658

Explanation:

1 dozen = 12

We can simply use proportion to solve this problem;

Let x =the cost of 1 egg

12 eggs = $1.99

1 egg = x

Cross-multiply

12x = $1.99

Divide both-side of the equation by 12 to get the value of x

12x/12 = $1.99/12

(At the left-hand side of the equation, the 12 on the numerator will divide the 12 on the denominator leaving us with just x, while at the right-hand side of the equation, 1.99 will be divided by 12)

x = $ 1.99/12

x = $ 0.1658

Therefore the unit cost of an egg is $ 0.1658

User Avn
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories