47.4k views
5 votes
If an organism had 200 atoms of carbon-14 at death, how many atoms will be present after 14,325 years? Round the answer to the nearest hundredth.

2 Answers

2 votes

Answer:

35.36 atoms

Explanation:

User Marcelo Biffara
by
6.4k points
4 votes

Answer:

35.34 atoms will be present after 14,325 years.

Explanation:

Given : Carbon-14 has a half-life of approximately 5,730 years. This exponential decay can be modeled with the function N(t) = N0. If an organism had 200 atoms of carbon-14 at death.

To find : How many atoms will be present after 14,325 years?

Solution :

The half-life exponential function modeled is
N=N_o((1)/(2))^{(t)/(h)}

Where,
N_o=200 is the initial atoms

N is the total number of atoms.

t=14,325 years is the time

h=5,730 years is the half-life time

Substitute the value in the formula,


N=200((1)/(2))^{(14325)/(5730)}


N=200((1)/(2))^(2.5)


N=200(0.1767)


N=35.34

Therefore, 35.34 atoms will be present after 14,325 years.

User Liutas
by
7.8k points