228k views
3 votes
Designer Dolls, Inc. found that the number N of dolls sold varies directly with their advertising budget A and inversely with the price P of each doll. The company sold 5200 dolls when $26,000 was spent on advertising and the price of a doll was set at $30. Determine the number of dolls sold when the amount spent on advertising is increased to $52,000. Round to the nearest whole number.

2 Answers

0 votes
I think 104,000 is the answer because when 26,000 is double it's 52,000 so I doubled 52,000 and 104,000 is what I got.
User Mojoblanco
by
7.8k points
2 votes

Answer:

The number of dolls sold 10,400

Explanation:

Given: The number N of dolls sold varies directly with their advertising budget A and inversely with the price P of each doll.

N = k(A/P), where k is the constant.

Now we have to find k.

Given: N = 5200, A = 26,000 and P = 30

5200 = k (26000/30)

5200 = k(866.67)

k = 5.99, when we round off we get k = 6

Now let's find the number of dolls sold when the ad amount increase to $52,000

Now plug k = 6, A = 52000 and p = 30

N = 6(52000/30)

N = (52000/5)

N = 10.400

Therefore, the number of dolls sold 10,400

Hope this will helpful.

Thank you.

User Rahmu
by
7.5k points