192k views
5 votes
Melissa sells 4 hats for a total of $68.64 before tax.

How many hats does Melissa sell if the total is $154.44 before tax

A, 7

B. 8

C. 9

D. 10

2 Answers

4 votes
C. 9
$68.64/4=17.16
$154.44/17.16=9
User Ldirer
by
6.5k points
6 votes

For this case, the first thing we must do is find the unit cost.

We have then:


C = \frac {68.64} {4}\\C = 17.16

We now look for the number of hats that can be purchased with $ 154.44.

We have then:


N = \frac {154.44} {17.16}\\N = 9

Therefore, you can buy 9 hats with $ 154.44.

Answer:

Melissa sells 9 hats.

C. 9

User LukeLR
by
6.6k points