80.4k views
1 vote
At the market,8 apples cost $4.How much do 9 apples cost?

2 Answers

4 votes
Hello!

If you divide 8 by 4, it seem that 2 apple costs $1.00. It also seems that whenever there is an odd number of apples, the cost of those apples have a cent count of 0.50 cents. So if 8 apples are $4.00, then I believe that 9 apples are $4.50.

I hope this helps!
User Tukra
by
8.1k points
3 votes
Divide the price by amount to find out how much each costs. multiply that by 9. 4 (divided by) 8 = .5, or 50cents.  each apple is 50cents. multiply .50 by 9. It costs 4.50. Hope this helps
User Rsicarelli
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories