80.4k views
1 vote
At the market,8 apples cost $4.How much do 9 apples cost?

2 Answers

4 votes
Hello!

If you divide 8 by 4, it seem that 2 apple costs $1.00. It also seems that whenever there is an odd number of apples, the cost of those apples have a cent count of 0.50 cents. So if 8 apples are $4.00, then I believe that 9 apples are $4.50.

I hope this helps!
User Tukra
by
6.3k points
3 votes
Divide the price by amount to find out how much each costs. multiply that by 9. 4 (divided by) 8 = .5, or 50cents.  each apple is 50cents. multiply .50 by 9. It costs 4.50. Hope this helps
User Rsicarelli
by
6.2k points