120k views
4 votes
If 72.0 grams of aluminum are reacted with 252 grams of hydrochloric acid, how many grams of aluminum chloride are produced by this reaction? 2al(s) + 6hcl(aq) → 2alcl3(aq) + 3h2(g)

User JPV
by
8.3k points

2 Answers

3 votes
72.0gAl× 2 mol Al × 2 mol alcl3 × (grams alcl3)
------------ ---------------- ------------------
(grams Al) 2 mol Al 2 mol alcl3

same goes for HCL, remember to use mole to mole ratio
User Acrophobia
by
7.3k points
5 votes

Answer : The mass of
AlCl_3 produced will be, 46.935 grams.

Explanation : Given,

Mass of
Al = 9.5 g

Mass of
HCl = 130 g

Molar mass of
Al = 26.98 g/mole

Molar mass of
HCl = 36.5 g/mole

Molar mass of
AlCl_3 = 133.34 g/mole

First we have to calculate the moles of
Al and
HCl.


\text{Moles of }Al=\frac{\text{Mass of }Al}{\text{Molar mass of }Al}=(9.5g)/(26.98g/mole)=0.352moles


\text{Moles of }HCl=\frac{\text{Mass of }HCl}{\text{Molar mass of }HCl}=(130g)/(36.5g/mole)=3.56moles

Now we have to calculate the limiting and excess reagent.

The balanced chemical reaction is,


2Al+6HCl\rightarrow 2AlCl_3+3H_2

From the balanced reaction we conclude that

As, 2 moles of
Al react with 6 mole of
HCl

So, 0.352 moles of
Al react with
(6)/(2)* 0.350=0.704 moles of
HCl

From this we conclude that,
HCl is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and
Al is a limiting reagent and it limits the formation of product.

Now we have to calculate the moles of
AlCl_3.

As, 2 moles of
Al react to give 2 moles of
AlCl_3

So, 0.352 moles of
Al react to give 0.352 moles of
AlCl_3

Now we have to calculate the mass of
AlCl_3.


\text{Mass of }AlCl_3=\text{Moles of }AlCl_3* \text{Molar mass of }AlCl_3


\text{Mass of }AlCl_3=(0.352mole)* (133.34g/mole)=46.935g

Therefore, the mass of
AlCl_3 produced will be, 46.935 grams.

User Isky
by
6.7k points