Answer : The mass of
produced will be, 46.935 grams.
Explanation : Given,
Mass of
= 9.5 g
Mass of
= 130 g
Molar mass of
= 26.98 g/mole
Molar mass of
= 36.5 g/mole
Molar mass of
= 133.34 g/mole
First we have to calculate the moles of
and
.
Now we have to calculate the limiting and excess reagent.
The balanced chemical reaction is,
From the balanced reaction we conclude that
As, 2 moles of
react with 6 mole of
So, 0.352 moles of
react with
moles of
From this we conclude that,
is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and
is a limiting reagent and it limits the formation of product.
Now we have to calculate the moles of
.
As, 2 moles of
react to give 2 moles of
So, 0.352 moles of
react to give 0.352 moles of
Now we have to calculate the mass of
.
Therefore, the mass of
produced will be, 46.935 grams.