99.0k views
3 votes
What is the volume of a cube with a side length of 5cm ?

User Joss Kirk
by
7.4k points

2 Answers

4 votes
Volume = length × width × height

Length = 5
Width = 5
Height = 5

5 · 5 · 5 = 125

Volume = 125 cm³

Hope this helped☺☺
User Alex White
by
7.1k points
3 votes
The volume of a cube with a side length of 5 cm is V=125cm^3
User GangaRam Dewasi
by
7.2k points