218k views
3 votes
If I am buying cakes which is the better option.

You can get 7 cakes for $182 or 5 cakes for $143.

Explain why that is the better choice.

User Tuthmosis
by
8.2k points

1 Answer

3 votes
To find which one is better, we can find the unit cost for both of them:


(182)/(7) = (x)/(1)

x=26


(143)/(5) = (x)/(1)

x = 28.6

This shows that the first deal is better because it costs less money.
User Calvin Belden
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories