218k views
3 votes
If I am buying cakes which is the better option.

You can get 7 cakes for $182 or 5 cakes for $143.

Explain why that is the better choice.

User Tuthmosis
by
7.4k points

1 Answer

3 votes
To find which one is better, we can find the unit cost for both of them:


(182)/(7) = (x)/(1)

x=26


(143)/(5) = (x)/(1)

x = 28.6

This shows that the first deal is better because it costs less money.
User Calvin Belden
by
7.6k points