151k views
1 vote
5 apples and 6 bananas cost $9.55. 8 apples and 10 bananas cost $15.60. What is the cost of one apple?

1 Answer

4 votes

Answer

$1.95

Explanation:

15.60 divided by 8

User TJ Mahr
by
5.0k points