37.5k views
0 votes
Emma had $2.40 to spend on seven pencils. After buying them she had $1.00. How much did each pencil cost?

2 Answers

10 votes

Answer:

$0. 20

Explanation:

emma had $2.40 but she spent $1.40 on 7 pencils

if she bought 7 pencils and had $1.00 left

so you would do $2.40 - $1.00 because she had $1.00 left after she bought the pencils.

the answer would be $1.40 because that is how much she spent and you divide that by 7 because she bought 7 pencils.

so 140 divided by 7 = 20

but since its $ dollars you put it into cents leaving you with the answer

$)0.20

User Ben Pingilley
by
9.0k points
8 votes

Answer:

Each pencil costs 20 cents

Explanation:

2.40 - 1 = 1.40

1.40/7 = 0.2

User Sanat Pandey
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories