37.4k views
0 votes
Emma had $2.40 to spend on seven pencils. After buying them she had $1.00. How much did each pencil cost?

2 Answers

10 votes

Answer:

$0. 20

Explanation:

emma had $2.40 but she spent $1.40 on 7 pencils

if she bought 7 pencils and had $1.00 left

so you would do $2.40 - $1.00 because she had $1.00 left after she bought the pencils.

the answer would be $1.40 because that is how much she spent and you divide that by 7 because she bought 7 pencils.

so 140 divided by 7 = 20

but since its $ dollars you put it into cents leaving you with the answer

$)0.20

User Ben Pingilley
by
5.7k points
8 votes

Answer:

Each pencil costs 20 cents

Explanation:

2.40 - 1 = 1.40

1.40/7 = 0.2

User Sanat Pandey
by
5.4k points