Answer:
Option C 0.05 is correct
Explanation:
We have std normal distribution curve is that of a random variable with mean =0 and var =1
The line x=0 divides the area into exactly two equal halves
Since -1.645 lies to the left of 0, we have to find the area to the extreme left i.e. between- infinity and-1.645
We know z critical for 90% confidence interval = 1.645
This implies 0.45 area lies between 0 and -1.645
Hence required area = 0.5-0.45 = 0.05
Option C is perfect answer.