84.5k views
3 votes
Help please? Thank you in advance!

Help please? Thank you in advance!-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

h(7) = 784 ft

Explanation:

h(t) = -16t^2 + 224t

We want to find the maximum value for h

Factor out -16t

h(t) = -16t(t -14)

Set this equal to zero

0 = -16t(t -14)

-16t=0 t-14=0

t=0 t=14

The two zeros of the function are at 0 and 14

The vertex is 1/2 way between the two zeros

(0+14)/2 = 7

The vertex is at t =7

To find the maximum height we substitute t=7 into the equation

h(7) = -16*7(7 -14)

= -112 (-7)

=784

User Aamir Shah
by
7.0k points