49.4k views
17 votes
Ramon buys 4 pounds of blackberries for $13.00. What is the price per pound, in dollars, Ramon pays for the blackberries?

2 Answers

8 votes

Answer:3.25

Explanation:

User PatsonLeaner
by
7.9k points
6 votes
Each pound is worth $3.25
User Farlan
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.