menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon
asked
Nov 2, 2019
103k
views
5
votes
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon
Mathematics
middle-school
Malcoauri
asked
by
Malcoauri
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Hello!
First, you divide 22.10 and 2.6 to find the unit rate.
So, the answer will be $8.50 for 1 pound of salmon.
Hope this helps!
Riggy
answered
Nov 4, 2019
by
Riggy
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
It is $8.50 per pound
Wouter Van Ooijen
answered
Nov 8, 2019
by
Wouter Van Ooijen
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 1, 2017
12.7k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon
SNO
asked
Oct 1, 2017
by
SNO
7.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
12.7k
views
asked
Feb 16, 2018
230k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon.What is the price per pound of the salmon
Muhammad Imran Tariq
asked
Feb 16, 2018
by
Muhammad Imran Tariq
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
230k
views
asked
Mar 27, 2018
60.3k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
Hannes Landeholm
asked
Mar 27, 2018
by
Hannes Landeholm
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
60.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org