103k views
5 votes
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon

User Malcoauri
by
6.2k points

2 Answers

5 votes
Hello!

First, you divide 22.10 and 2.6 to find the unit rate.
So, the answer will be $8.50 for 1 pound of salmon.


Hope this helps!
User Riggy
by
5.7k points
1 vote
It is $8.50 per pound
User Wouter Van Ooijen
by
6.3k points