97.3k views
1 vote
Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?

User Gneric
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.41 per pound

Explanation:

$11/27 pounds=$0.407 per pound

User Erictgrubaugh
by
7.7k points