menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 . How many dollars did she pay per pound of rice?
asked
Aug 9, 2022
97.3k
views
1
vote
Kaitlin bought 27 pounds of rice for $11 .
How many dollars did she pay per pound of rice?
Mathematics
high-school
Gneric
asked
by
Gneric
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
$0.41 per pound
Explanation:
$11/27 pounds=$0.407 per pound
Erictgrubaugh
answered
Aug 14, 2022
by
Erictgrubaugh
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 19, 2018
107k
views
(a) At Smith's bike rentals, it costs $11 to rent a bike for 3 hours. How many dollars does it cost per hour of bike use? (b) Kaitlin bought 17 pounds of flour for $8. How many dollars did she pay per
Dcortez
asked
Apr 19, 2018
by
Dcortez
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
107k
views
asked
Feb 4, 2020
196k
views
Kaitlin collected donations for a local animal shelter. She collected a total of $11 on Friday. She collected 7 times that amount on Saturday. Write and solve an equation that shows how much money Kaitlin
DRobertE
asked
Feb 4, 2020
by
DRobertE
7.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
196k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org