36.7k views
0 votes
Which is a better buy? 20-ounce box of cereal for $3.60 or 28 ounce for $4.20?

User Atomaras
by
8.0k points

2 Answers

3 votes
28 oz for $4.20. Hope this helps :) 
User Janusz Przybylski
by
8.7k points
4 votes
Divide the price for each by the number of ounces to find the price per ounce.

PRODUCT 1:
=$3.60 ÷ 20
= $0.18 per ounce

PRODUCT 2:
= $4.20 ÷ 28
= $0.15 per ounce

ANSWER: The better buy is product two at $0.15 an ounce.

Hope this helps! :)
User Svfat
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories