36.7k views
0 votes
Which is a better buy? 20-ounce box of cereal for $3.60 or 28 ounce for $4.20?

User Atomaras
by
5.8k points

2 Answers

3 votes
28 oz for $4.20. Hope this helps :) 
User Janusz Przybylski
by
6.5k points
4 votes
Divide the price for each by the number of ounces to find the price per ounce.

PRODUCT 1:
=$3.60 ÷ 20
= $0.18 per ounce

PRODUCT 2:
= $4.20 ÷ 28
= $0.15 per ounce

ANSWER: The better buy is product two at $0.15 an ounce.

Hope this helps! :)
User Svfat
by
6.7k points