232k views
24 votes
Biscuits: 3 packets for the price of 2. 1 packet costs £1.45.
How much for 12 packets?​

1 Answer

7 votes

16 cartons ,each having 24 packets

Total no of packets=384 ,

costRs 1536 .

Cost per packet =1536/384= Rs 4

11 cartons, each having 25 packets

Total cost =11×25×4= Rs 1100

And Rs1100/-

User Egl
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.