88.4k views
2 votes
A 5 ounce can of peas cost $0.85. An 11 ounce can of peas cost $2.20. Which is the better buy?

1 Answer

0 votes
5 ounce of peas.

Step-by-step explanation:

5 ounces of a can of peas is $0.85.
10 ounces of two cans of peas is $1.75.

10 is closer to 11.

So 5 ounces of a can of peas is more reasonable.
User TobiasW
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.