55.7k views
4 votes
Mixing two kinds of candy the price of which was $2 and $4 per pound, Ella got a 10-lb mix of candy, which cost $2.90 per pound. How many pounds of each kind of candy were used for the mix?

1 Answer

3 votes

Answer:

  • 4.5 pounds of $4 candy
  • 5.5 pounds of $2 candy

Explanation:

Let x represent the number of pounds of higher-priced candy used in the mix. Then 10-x is the weight of the lower-priced candy. The cost of the mix is ...

4x + 2(10-x) = 10(2.90)

2x = 9 . . . . . subtract 20, collect terms

x = 4.5 . . . . .divide by the coefficient of x

4.5 pounds of $4 candy and 5.5 pounds of $2 candy were used in the mix.

User Veneta
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories