9.0k views
18 votes
A 3-pound bag of potatoes costs $1.68. What is the unit price?
per pound

User Nausik
by
8.4k points

2 Answers

10 votes

Answer:

$0.56 per pound

Explanation:


(1.68)/(3) = 0.56

User JimmyBanks
by
8.2k points
10 votes

Answer:

$0.56 per pound

Explanation:

1.68/3

Hopefully, this helped :)

User Arun Siva
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories