menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 3-pound bag of potatoes costs $1.68. What is the unit price? per pound
asked
Nov 9, 2022
9.0k
views
18
votes
A 3-pound bag of potatoes costs $1.68. What is the unit price?
per pound
Mathematics
high-school
Nausik
asked
by
Nausik
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
10
votes
Answer:
$0.56 per pound
Explanation:
JimmyBanks
answered
Nov 12, 2022
by
JimmyBanks
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
10
votes
Answer:
$0.56 per pound
Explanation:
1.68/3
Hopefully, this helped :)
Arun Siva
answered
Nov 15, 2022
by
Arun Siva
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.1m
questions
10.7m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org