162k views
12 votes
A 5-pack of batteries costs $2.70. What is the unit price?
per battery

User UNOPARATOR
by
7.1k points

2 Answers

11 votes

Answer:

$0.54

Explanation:

User Vladimir Ramik
by
7.0k points
9 votes

Answer:

$0.54

Explanation:

that's the unit price per battery

User Chris Kessel
by
7.6k points