120k views
20 votes
At Costco a case of 12 boxes of macaroni and cheese can be purchased for $18.00. How much is each box of macaroni and cheese?

[label your answer]

User Lukus
by
8.6k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$1.5

Explanation:

18/12 = 1.5 (the cost per box)

label the answer with a dollar sign because you are finding the cost of each box

User Baczek
by
8.1k points
9 votes
1.5$ for one box of mac and cheese
User Jobrocol
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories