131k views
2 votes
A 16oz package of cereal cost $4 what is the unit cost

User Chiaro
by
8.0k points

2 Answers

3 votes

Answer:

oz over .25

Explanation:

User Mohammad Ersan
by
7.9k points
3 votes
You basiclly just have to divide the 16 by the 4 dollars because 4 dollars os for everything but when you divide it it will give you the unit rate which is 4.
User Malvika
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.