131k views
2 votes
A 16oz package of cereal cost $4 what is the unit cost

User Chiaro
by
5.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

oz over .25

Explanation:

User Mohammad Ersan
by
5.9k points
3 votes
You basiclly just have to divide the 16 by the 4 dollars because 4 dollars os for everything but when you divide it it will give you the unit rate which is 4.
User Malvika
by
5.8k points