menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
asked
Mar 7, 2022
169k
views
18
votes
The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?
The unit price is $
per scarf.
Mathematics
college
Hian
asked
by
Hian
4.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
8
votes
10.75 per scarf 75.25/7= 10.75
Taxist Samael
answered
Mar 10, 2022
by
Taxist Samael
4.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
75.25/7 = 10.75
The unit price is $10.75 per scarf
WolfgangP
answered
Mar 12, 2022
by
WolfgangP
4.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Which property is shown in the problem below? -8(x-3y-9) = -8x+24y+72 A the associative property B the commutative property C the distributive property D the division property ASAP
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org