169k views
18 votes
The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?
The unit price is $
per scarf.

User Hian
by
4.5k points

2 Answers

8 votes
10.75 per scarf 75.25/7= 10.75
User Taxist Samael
by
4.5k points
7 votes
75.25/7 = 10.75

The unit price is $10.75 per scarf
User WolfgangP
by
4.7k points