131k views
5 votes
What is the mass of 0.89 moles of cabr2

User Kauppfbi
by
7.5k points

1 Answer

1 vote
mass = moles x MM CaCl2 has 1 Ca atom , 2 Cl atoms.

Ca = 1 x 40.07 = 40.07

Cl = 2 x 35.45 = 70.9

400.07 = 70.9 =110.97 g / mol

mass = 0.98 x 110.97 =98.76g

Answer is 98.76g

User Pluralism
by
7.3k points