Answer: The mass of anhydrous magnesium sulfate that will remain is 17.6 grams.
Step-by-step explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
.....(1)
Given mass of
= 36.0 g
Molar mass of
= 246.47 g/mol
Putting values in equation 1, we get:

The chemical equation for the heating of
follows:

By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of
produces 1 mole of anhydrous magnesium sulfate.
So, 0.146 moles of
will produce =
of anhydrous magnesium sulfate
Now, calculating the mass of anhydrous magnesium sulfate by using equation 1, we get:
Molar mass of anhydrous magnesium sulfate = 120.37 g/mol
Moles of anhydrous magnesium sulfate = 0.146 moles
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the mass of anhydrous magnesium sulfate that will remain is 17.6 grams.