32.2k views
3 votes
If 36.0 g of mgso4⋅7h2o is thoroughly heated, what mass of anhydrous magnesium sulfate will remain?

User Sibiraj PR
by
7.6k points

2 Answers

5 votes
Answer is: mass of anhydrous magnesium sulfate 17,50 grams will remain.
m(MgSO₄·7H₂O) = 36,0 g.
m(MgSO₄) = ?
Make proportion: m(MgSO₄) : m(MgSO₄·7H₂O) = M(MgSO₄) : M(MgSO₄·7H₂O).
m(MgSO₄) : 36,0 g = 120,36 g/mol : 247,47 g/mol.
m(MgSO₄) = 17,50 g.

User Charith Nidarsha
by
7.6k points
4 votes

Answer: The mass of anhydrous magnesium sulfate that will remain is 17.6 grams.

Step-by-step explanation:

To calculate the number of moles, we use the equation:


\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}} .....(1)

Given mass of
MgSO_4.7H_2O = 36.0 g

Molar mass of
MgSO_4.7H_2O = 246.47 g/mol

Putting values in equation 1, we get:


\text{Moles of }MgSO_4.7H_2O=(36.0g)/(246.47g/mol)=0.146mol

The chemical equation for the heating of
MgSO_4.7H_2O follows:


MgSO_4.7H_2O\rightarrow MgSO_4+7H_2O

By Stoichiometry of the reaction:

1 mole of
MgSO_4.7H_2O produces 1 mole of anhydrous magnesium sulfate.

So, 0.146 moles of
MgSO_4.7H_2O will produce =
(1)/(1)* 0.146=0.146mol of anhydrous magnesium sulfate

Now, calculating the mass of anhydrous magnesium sulfate by using equation 1, we get:

Molar mass of anhydrous magnesium sulfate = 120.37 g/mol

Moles of anhydrous magnesium sulfate = 0.146 moles

Putting values in equation 1, we get:


0.146mol=\frac{\text{Mass of anhydrous magnesium sulfate}}{120.37g/mol}\\\\\text{Mass of anhydrous magnesium sulfate}=(0.146mol* 120.37g/mol)=17.6g

Hence, the mass of anhydrous magnesium sulfate that will remain is 17.6 grams.

User Alanjmcf
by
7.0k points